Rodzinny Festyn Sportowy – Ponice 2017

Jak bardzo wiele zależy od pogody mogli się przekonać uczestnicy corocznego rodzinnego festynu sportowego, który odbył się w sobotę 3 czerwca na obiektach sportowych Zespołu Szkół w Ponicach. Całodzienną imprezę plenerową, której naczelnym celem jest krzewienie ruchu na świeżym powietrzu, można zaliczyć do niezwykle udanych z uwagi na fantastyczną pogodę, która pozwoliła organizatorom, czyli szkole w Ponicach oraz Stowarzyszeniu „ Poni…ce do kłębka” dysponującemu na ten cel środkami finansowymi w postaci tzw. małego grantu, przyznanego przez władze gminy Rabka – Zdrój, zrealizować wszystkie zaplanowane w tym dniu działania. Rozpoczęto je od podsumowania akcji „Pieszo i rowerem do szkoły”, prowadzonej na zasadzie rywalizacji międzyklasowej w okresie wiosennym. Zwycięzcami zostali, po raz trzeci z rzędu, podopieczni Joanny Twaróg z klasy III gimnazjum, którzy w nagrodę otrzymali… okazałą sadzonkę dębu. Drzewko, którego triumfatorzy akcji ochrzcili imieniem Mieszko, posadzone przez nich na terenie szkoły, pozwoli im zapisać się na stałe w historii ponickiej placówki. Po podsumowaniu tej akcji, zebrani mogli podziwiać popisy najmłodszych uczniów szkoły, którzy prezentowali swoje umiejętności w dziedzinie tańca i akrobatyki sportowej. 

Jednak zdecydowanym gwoździem tej części programu był IV Bieg Wolności, rozegrany w pięciu kategoriach wiekowych. Rywalizacja toczona na urokliwej trasie biegnącej polnymi i leśnymi dróżkami w pełnej harmonii z naturą dostarczyła uczestnikom prawdziwego poczucia nieskrępowanej wolności. W międzyczasie na terenie boiska i placu szkolnego animatorzy prowadzili gry i zabawy dla najmłodszych, a biuro Avivy z Mszany Dolnej zorganizowało stoisko z niespodziankami (malowanie twarzy, cudeńka z baloników itp.). Czynne było stoisko z tanią książką i wystawa prac plastycznych uczniów z portretami swoich rodziców. Tą część imprezy zakończyło ogłoszenie wyników biegu, kiedy to wręczono upominki w formie plakietek wszystkim uczestnikom zawodów oraz medale najlepszym biegaczom. 

Po około godzinnej przerwie spowodowanej dokuczliwym upałem, rozpoczęła się druga część festynu, podczas której rozegrano XIV edycję Pucharu Ponic w piłce nożnej. Zawody otworzył towarzyski mecz Dorośli – Dzieci, rozegrany na trawiastym boisku w tzw. strefie rekreacji, podczas którego rodzice udzielili swoim pociechom srogiej lekcji futbolu. Z uwagi na bezpieczeństwo po raz pierwszy rozegrano też na tej nawierzchni zawody w najmłodszych kategoriach. Natomiast na nawierzchni asfaltowej grali tradycyjnie starsi piłkarze. W najliczniej obsadzonej kategorii powyżej 18 – lat turniej przyniósł niespodziewany triumf młodej ekipie gospodarzy o intrygującej nazwie - WBW. Inne ekipy, w tym weterani z drużyny Ponice Chłopcy Nasi, musiały zadowolić się dalszymi lokatami. W tej części organizatorzy zafundowali zebranym szereg innych atrakcji: zawody w „zośkę”, popisy żonglerki piłką oraz konkurs rzutów karnych. Cały czas czynny był bufet, w którym Rada Rodziców serwowała napoje, słodycze i potrawy prosto z grilla. Festyn sportowy stał pod znakiem werbalnego, finansowego i duchowego wsparcia dla lokalnej uczennicy Kamili walczącej z chorobą nowotworową. Ostatnim akordem tej niezwykle udanej imprezy było wspólne oglądanie wieczornego finału Ligi Mistrzów Real Madryt – Juventus Turyn.

Zdjęcia w szkolnej galerii: www.szkolaponice.rabka.pl oraz na stronie stowarzyszenia www.ponice.rabka-net.pl.

 Relacja: Stanisław Skawski
:::Zdjęcia: Ewelina Jurczakiewicz

4 czerwca 2017 r.