Nasze kalendarium:  

      :::  rok 2017  
      :::  rok 2016     
 
      :::  rok 2015
       
      :::  rok 2014       
      :::  rok 2013   
      :::  lata 2011-2012 
      :::  lata 2005-2010      
      :::  lata 2002-2004


Rok 2018

 • Prymni wyróżnieni!
  Z tarczą wraca nasz zespół regionalny Prymni z IX Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich ZŁOTE KIERPCE, na którym pokazał w sobotę 2 czerwca swój program pt. „Do skoły”. Jury zachwycił sam pomysł i wykonanie spektaklu, który jego zdaniem powinien być elementem edukacji regionalnej w każdej podhalańskiej szkole. Komplementowano naturalność i spontaniczność aktorów: małych i dorosłych, muzykę i śpiew (zwłaszcza dziewcząt). Jury przyznało zespołowi „jedynie” wyróżnienie, bowiem program Prymnych nie mieścił się w sztywno określonej formule festiwalu, który kładzie zdecydowany nacisk na część śpiewno – taneczną. Wręczając nagrodę instruktorce Prymnych – Annie Skawskiej – Kapłon jury wyraziło nadzieję, że za rok zespół przyjedzie na festiwal z nowym programem. Życzymy naszym młodym góralom, aby nie zabrakło im zapału i chęci do dalszej pracy.


       

         

  Tekst: Stanisław Skawski    Zdjęcia: Wiola Kalista

   

 • Łotwa rządzi w Ponicach!

  W dniach 10 - 12 maja gościła w Ponicach blisko 50-osobowa grupa z Łotwy, która zjawiła się tutaj na zaproszenie Stowarzyszenia „ Poni…ce do kłębka” i zespołu Prymni.  Wielony (skąd przyjechali Łotysze) i Ponice łączy postać znanej etnografki Stefanii Ulanowskiej, która zapisała się wielkimi zgłoskami w dziejach obu miejscowości, tworząc szereg prac na temat dwóch tak odległych kultur.

  Pierwszy kontakt miał miejsce w czwartek wieczorem, kiedy to obie strony spotkały się na ognisku integracyjnym. Już wtedy okazało się, że ludzie folkloru ludowego z całego świata mają podobny temperament i identyczne cechy charakteru, czyli otwartość, bezpośredniość i ogromne pokłady spontaniczności. Dowodem na to była błyskawiczna „chemia” miejscowych z przybyszami i wspólne śpiewy, tańce oraz muzykowanie do późnych godzin nocnych. Następnego dnia Łotysze udali się na pieszą wycieczkę na Maciejową w towarzystwie członków stowarzyszenia oraz Prymnych. Wracając z góry zajrzeli do kościółka na Sołtysówce, gdzie Dyrektor Szkoły wykorzystując ten obiekt, zrobił im krótką prelekcję o historii Ponic. Tego dnia z przedstawicielami grupy łotewskiej oraz prof. Dorotą Rembiszewską – naukowcem z Instytutu Slawistyki PAN, autorką biografii Ulanowskiej spotkali się także uczniowie tutejszej szkoły, którzy obejrzeli przygotowaną przez nich prezentację multimedialną na temat Wielon i poznali podstawowe fakty z życia tej wybitnej etnolożki. Wieczorem w rabczańskim amfiteatrze goście z Łotwy i Prymni dali koncert dla niezbyt licznej publiczności. Ich występy poprzedzone zostały podpisaniem listu intencyjnego przez przedstawicieli samorządów Rabki i Wielon. Koncert zakończyło wspólne odśpiewanie łotewskiej pieśni „Auga, auga rużena” i polskiej „Hej z góry, z góry…”, które przećwiczono już wcześniej na ognisku integracyjnym. Wieczorem Łotysze odwiedzili raz jeszcze szkołę, gdzie obejrzeli zapisane na DVD przedstawienie Prymnych z 2012 r. pt. „Wilijno przypowieść”, które powstało w oparciu o tekst Stefanii Ulanowskiej, a zespolanie i ich rodzice przygotowali dla nich bogaty poczęstunek. I znowu zapanowała atmosfera fantastycznej, wspólnej zabawy do późnej nocy, bo pożegnaniom nie było końca. Dla kogoś postronnego mogłoby się zdawać, że wszyscy uczestnicy tego niezapomnianego wieczoru znają się od wielu lat. Ostatni dzień pobytu Łotysze wykorzystali na gościnne zwiedzanie Muzeum im. W. Orkana oraz Parku Zdrojowego w Rabce. Odwiedzili także Rabkoland, do którego bilety ufundował im rabczański magistrat. W sobotę po południu opuścili gościnny pensjonat „BENIA” w Ponicach i wyjechali do swojej ojczyzny zabierając ze sobą ogrom niezapomnianych wrażeń, masę nowych znajomości i obietnicę ponownego spotkania.


 • X Konkurs Palm Wielkanocnych – Ponice 2018

  Emocje związane z tegorocznym X Konkursem Palm Wielkanocnych już za nami. :::więcej

   
 • 02.01.2018 – „Ruszaj się, żyj zdrowo” - kontynuacja zajęć aerobiku dla członkiń stowarzyszenia które z niewielkimi przerwami trwają już ponad 10 lat.
 • 13.01.2018 - spotkanie noworoczne związane z VI urodzinami Prymnych. Więcej zdjęć na: www.spponice.szkolnastrona.pl

 • 02. 02.2018 – udział zespołu Prymni w VII Rabczańskim Kolędowaniu. Zdjęcia z występu do obejrzenia na stronie internetowej Rabki – Zdroju oraz na www.spponice.szkolnastrona.pl

 

 
O TYM, CO BYŁO O PONICACH O SOBIE ZAPRASZAMY